Изложба "Въоръжение и снаряжение в средновековна България" - Варна
От: 17 - 15.03.2015 до: 17 часа
Организатор: Сдружение "Авитохол"; РИМ - Варна;
От 30.01.2015 година до 15.03.2015 година в Археологическия музей в град Варна сдружението представи изложба от реплики на облекла и оръжия "Въоръжение и снаряжение в средновековна България".
.
За първи път посетителите виждат възстановки на облекла, въоръжение и снаряжение от VI-ти до XIV-ти век върху фигури в цял ръст, както и реплики на оръжия, бронзови апликации и накити. Редом с тежките конници и лековъоръжените стрелци, е разкрита и визията на по-слабо известни народи, воювали по нашите земи, загадъчните кумани, страховитите византийци и странстващите северни наемници.
Развитието на средновековното българско воинско облекло и въоръжение е представено в хронологически ред, от Първата българска държава през периода на византийско владичество до края на Второто българско царство.
Изложбата представлява уникален проект, обединяващ дългогодишната работа на реконструктори от цялата страна, много от които вече са международно известни. Различните им търсения, теории и експерименти се обединяват от общото желание за възстановяване и съхранение на древната българска култура. Реконструираните от тях облекла, оръжия и защитно въоръжение са участвали във възстановки на исторически битки, чествания и средновековни фестивали и са доказали многократно своето качество. Участващи:
- „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол“ от град Варна представя българските воини от ранното средновековие VI-VIII век.
- Йордан Сивков и Жана Сивкова от град Добрич, с проекта „Средновековен български костюм 6-7 век и началото на 8 век“ показват реконструкции на облекла, въоръжение и снаряжение на българите за периода от VI-VIII век и на куманите по нашите територии XII-XIV век.
- Милен Петров от град Сливен участва с реплики на ранносредновековни български оръжия и коланни набори от VII-X век.
- Мариан Маньовски от град София представя реконструкция на български сложно-съставен рефлексен лък от VII век, изработен изцяло от естествени материали по старинна технология.
- Тошко Драгиев от град Шумен с реконструкция на източно-римски тежко въоръжен воин от IX-XI век и воин – наемник на служба в Константинопол от X-XI век.
- Калина Атанасова от град Варна, по проекта „Българският средновековен костюм“, представя реконструкция на облекла и въоръжение, ризници и брони от периода на късносредновековната българска държава ХII – XIV век.
- Борис Бедросов от град Бургас представя лично изработеното тежко аристократично въоръжение от XIV век.
- Иван Рендаков от град Пловдив представя накити, мъниста от стъкло, бронзови апликации и накрайници от периода на Втората българска държава
Изложбата е посветена на 250-годишнината от първия препис на „История славянобългарская“, завършен на 29 Януари 1765 година от Софроний Врачански в град Котел. Организаторите биха искали чрез нея да насърчат българите да опознаят миналото си, каквато е била и целта на първото възрожденско произведение на българската историография, описващо моменти на величие и слава от средновековната ни история.
.
На 21 февруари и 14 март 2015 г. в залата пред експозицията бяха изнесени беседи за въоръжението и снаряжението на българите от ранното до късното средновековие пред ученици от варненските училища и посетители.
Лектори: Жасмин Първанов и Христо Белчев от Сдружение "Авитохол", Калина Атанасова от град Варна и Стефан Гаванозов от Сдружение "Чигот"
.
.
.
.
Проекти
Създаване на нова музейна експозиция „Късносредновековно българско облекло и въоръжение“ в музей – крепост „Баба Вида"
Експозиция от три фигури на войник от простолюдието, редовен войник и тежко въоръжен аристократ от късното средновековие, както и въоръжение и снаряжение от епохата за експониране в две витрини.
Училищен културно - информационен център на община Костенец, по проект на Средно учулище „Св. Климент Охридски“ - град Костенец
Изработване на военни униформи от времето на Първото българско царство, костюм на български владетел от епохата и ромейски бойни униформи.
Реконструкция на български обичай и музика от XVI век
Изработване на облекла на български жени и свещенник от 16 век, разчитане на нотен текст, музициране на мелодия и хореография на танц.
Предстоящи събития
Римски предхристиянски пролетен празник ФЛОРАЛИЯ 2025
Възстановка на римски предхристиянски пролетен празник
Фестивал на средновековните традиции, бит и култура "Калето - Мездра 2025"
Единадесето поредно издание на ежегодния Фестивал на средновековните традиции, бит и култура в Мездра
Дни на предците - Плиска 2025
Събор - фестивал на средновековния бит и култура